Pozvánka na Čtvrtkon #53 – 2. února 2017

Objektově orientované programování je v informatice specifické programovací paradigma, které ho odlišilo od původního procedurálního. Výkonný kód je v objektovém programování přidružen...

development

Objektově orientované programování je v informatice specifické programovací paradigma, které ho odlišilo od původního procedurálního. Výkonný kód je v objektovém programování přidružen k datům (metody jsou zapouzdřeny v objektech), což umožňuje snadnější přenos kódu mezi různými projekty (abstrakce a zapouzdření). Propojení umožnilo zavést dědičnost, ale kvůli zjednodušení si vyžádalo zavedení polymorfismu. To říká Wikipedie, a všem nám je to jistě důvěrné známé, ale jak si OOP stojí doopravdy v dnešní době?

Marian BenčatProfil
Marian se pohybuje v IT odvětví téměř polovinu svého života, kdy ve 12 letech udělal to děsivé životní rozhodnutí, že bude programátorem. Jeho cesta vedla od PHP, přes assembler a C, až k současnému vývoji na platformě. NET. Kromě. NETu provozuje také sebemrskačství v podobě webového vývoje. Nad vývojem softwaru a současnými technologiemi hodně přemýšlí a snaží se najít optimální cestu. Pokud zrovna neprogramuje, tak nespí a aktivně se účastní jako redaktor nejrůznějších IT portálů jako je itnetwork.cz a dotnetportal.cz.
V současné době pracuje jako SW architekt a. NET full-stack developer na volné noze. Za sebou má vývoj velkých enterprise projektů pro automobilový, finanční a lékařský průmysl.

Téma
Programovací paradigmata, odzvonilo OOP?
V současné době můžeme nalézt informace, že objektově orientované programování je za zenitem a štafetový kolík přebírá funkcionální a imperativní programování. Je tomu opravdu tak, nebo se jedná pouze o další hipsterské nadšení, které za čtvrt roku opadne? Jaké jsou hlavní rozdíly a nevýhody jednotlivých paradigmat? Mají dogmata a je správné je dodržovat? Jak může volba konkrétního přístupu ovlivnit celou naši aplikaci od databáze až po API? Na to všechno se na Čtvrkonu podíváme a zkusíme si umíchat ideální přístup, který nám bude vyhovovat. Na ukázky kódu bude využit jazyk C#, jeho znalost však není potřeba a jeho použití vyplývá především z toho, že se jedná o multiparadigmatický jazyk.

Štěpán Zikmund Profil
Štěpán pracuje jako jako PHP vývojář ve společnosti ZOOT.

Téma
Programovali jste někdy aplikaci úplně od píky? Pamatujete si na rychlost, se kterou jste na začátku dokázali přidávat první featury. A znáte ten pocit, jak se po pár měsících s rozšiřující funkcionalitou a rozrůstajícím týmem z některých částí kódu stane bludiště a implementace zdánlivě jednoduché funkcí je najednou řádově obtížnější než na počátku?

Představím vám strýčka Boba – super hrdinu objektově orientovaného návrhu a jeho patero přikázání, které vám pomůže původní ladnost a efektivitu zažívat i v pokročilejších fázích projektu.

Přijďte! Termín: 2. února 2017 od 18:00
Místo: STAGE club&restaurant
Přihlášení: Na Facebooku / Srazy.info

Pozvánka na Čtvrtkon #53 – 2. února 2017 náhledový obrázek
Datum konání:
19.1.2017 07:32 - 10:32
 
Místo konání:
Stage ČB
Široká 15/8, 370 01 České Budějovice
Registrace:
Publikováno:
před 7 lety
Organizátoři: