Čtvrtkon #88

Na první (vývojářský) Čtvrtkon v roce 2020 máme připravenou směsici různého obsahu, takže si snad každý přidej na své. Jako tradičně budou dvě hlavní přednášky od místních speakrů, které doplní samozřejmě i micro talky. A to vše na zkoušku v novém mí

development

Na první (vývojářský) Čtvrtkon v roce 2020 máme připravenou směsici různého obsahu, takže si snad každý přidej na své. Jako tradičně budou dvě hlavní přednášky od místních speakrů, které doplní samozřejmě i micro talky. A to vše na zkoušku v novém místě - Poetic Cocktail Bar Žlutá Ponorka.

1) Vladislav Skoumal

Vláďa se motá kolem mobilního vývoje už od dob Windows Mobile (neplést s Windows Phone) a za tu dobu naprogramoval a odřídil vývoj spousty různých mobilních i webových aplikací. Posledních 5 let pomáhá se svými kolegy pod hlavičkou studia SKOUMAL především startupům s jejich softwarovými projekty.

Přednáška: Mobilní aplikace pro webové a backend vývojáře

Co to obnáší připojit ke svému webovému řešení mobilní aplikaci a s jakými problémy je potřeba se poprat.

Probrousíme nejčastější třecí plochy mezi backenďáky a mobilními vývojáři, povíme si jak může vypadat architektura spojení mobilu a webu a jaké typy API se dnes nejčastěji používají. Určitě neuškodí prohodit pár slov o zabezpečení, ukázat si pár bad-practices a taky si odkryjeme tajemství push-notifikací.

2) Marian Benčat

Marian se věnuje konzultacím, vývoji a školení v oblasti backendu (.NET, NodeJS, Typescript) , frontendu (Angular, Vue.js) a vývoje SW obecně (bezpečnost, distribuované systémy, key-value based databáze, SW architektura).

Přednáška: Distribuované systémy, dokumentové databáze - jak pohořet jak papír

Aktuální vývoj posledních let se velmi často nechává strhnout do řešení v podobě distribuovaných systémů, které jsou využity často jen na základě přání zákazníka - protože je to cool. Velmi často při řešení distribuovaných systému šáhneme i po dokumentových databázích.

Obě tyto věci - ať už samostatně nebo dohromady, přinášejí potenciálně obrovské problémy, na které nás nikdo nepřipraví a příliš se o nich ani nemluví. Vývojáři si do distribuovaného prostředí a dokumentových databází přinášejí z prostředí monolitické architektury a relačních databází velmi falešné jistoty a naivní představy, že připravené knihovny a tooling mají vše vyřešeno. Získat často i základní informaci o tom, jak jimi použitý systém funguje / nefunguje znamená bohužel až advanced znalost, které se né všichni dotknout a pak při reálném nasazení zcela pohoří.

Společně se koukneme na některé časté problémy distribuovaných systémů a dokumentových databází a nastíníme jejich řešení.

A proto... víte, že D v ACIDu ve skutečnosti neexistuje?

Micro talky:

  1. Ikar Pohorský - Infrastructre as a code
  2. Martin Hlaváč - YouTrack (z pohledu vývojáře uživatele)
  3. Tomáš Bublík - Kotlinem na backend, a reaktivně
Čtvrtkon #88 náhledový obrázek
Datum konání:
9.1.2020 18:00 - 21:00
 
Místo konání:
Poetic Cocktail Bar Žlutá Ponorka
Česká 141/66, 370 01 České Budějovice
Registrace:
Facebook událost:
Publikováno:
před 4 roky
Organizátoři: