Statická analýza v PHP

Pokud jste někdy programovali ve staticky typovaných jazycích jako je C# nebo Java, určitě vám v PHP schází hledání chyb napříč zdrojovými kódy celé aplikace. Staticky typované jazyky ví...

Statická analýza v PHP náhledový obrázek
Publikováno:
před 11 lety

Pokud jste někdy programovali ve staticky typovaných jazycích jako je C# nebo Java, určitě vám v PHP schází hledání chyb napříč zdrojovými kódy celé aplikace. Staticky typované jazyky ví přesný typ každé proměnné a dokážou tak nacházet zjevné chyby jako zmínky o neexistujících třídách, volání metod s nesprávnými počty a typy parametrů, přístup k nedefinovaným atributům apod. Takový kód vám vůbec nedovolí zkompilovat. Situace v PHP je jiná. Protože jde o interpretovaný jazyk, s každým požadavkem se pro jeho splnění spouští jen jedna konkrétní cesta v kódu. Pokud se v něm nachází taková fatální chyba, dozvíte se to, až když se k ní doklikáte. Současné aplikace v PHP ale také mohou těžit ze spousty metadat v kódu (jako jsou typehinty a anotace) a do určité míry tento typ chyb odhalovat také. Ukážeme si nástroje, které to umí a jak je můžete začlenit do vašeho workflow pomocí continuous integration.

Ondřej Mirtes Ondra se již řadu let zabývá vývojem webových aplikací. Aktivně působí v komunitě okolo Nette a podílí se na jeho vývoji. V Medio Interactive vyvíjí komplexní webové aplikace a informační systémy.